Navigointivalikko
Tiedotteet 2013

Tiedotteet 2013

Sivulla on ELY-keskusten uusimmat tiedotteet, alkaen huhtikuusta 2013. Vanhemmat tiedotteet löytyvät vasemmalta kohdasta Tiedotearkisto.

Tiedotteet 2013

Palkkaturvan maksaminen väheni Keski-Suomessa (Keski-Suomen ELY-keskus)

Keski-Suomen ELY-keskus maksoi palkkaturvaa ajalla 1.1.–30.6.2013 yhteensä 756 468,78 euroa. Määrä laski vuodesta 2012, jolloin palkkaturvaa maksettiin vastaavana ajanjaksona 994 391,87 euroa.

Alkuvuonna 2013 palkkaturvaa maksettiin Keski-Suomessa 157 työntekijälle (vastaava luku vuonna 2012 oli 181 työntekijää), kokonaan hylättyjä hakemuksia oli 32 (vuonna 2012 8) ja peruutettuja hakemuksia 14 (vuonna 2012 12). Yleisimmät palkkaturvahakemuksen hylkäämisperusteet olivat työnantajan maksukykyisyys ja työnantajan suorittama hakemuksen riitauttaminen. Alkuvuonna 2013 hakemukset kohdistuivat 68 uuteen työnantajaan, kun vuonna 2012 vastaava luku oli 45.

Toimialakohtaisesti palkkaturvaa maksettiin eniten muiden koneiden ja laitteiden valmistuksen alalle, metallituotteiden valmistuksen (pl. koneet ja laitteet) alalle sekä talonrakennusalalle.

Alkuvuonna 2013 työnantajan palkkaturvan maksamiseen johtavana työnantajan maksukyvyttömyysperusteena oli useimmiten konkurssi. Maksetusta palkkaturvasta noin 70 % maksettiin työnantajan konkurssin vuoksi. 

Työntekijöille palkkaturvana maksetut määrät peritään takaisin työnantajalta. Palkkaturvasaatavia perittiin alkuvuonna 2013 Keski-Suomessa takaisin työnantajilta korkoineen noin 174 000 euroa, kun vastaava luku vuonna 2012 oli Keski-Suomessa noin 195 000 euroa. Työttömyysturvarahasto maksaa vuosittain valtiolle ne pääomamäärät, joita ei saada perityksi työnantajalta. Nämä varat kerätään työttömyysvakuutusmaksujen työnantajamaksun osuudesta.

Palkkaturva turvaa työntekijöiden työsuhteesta johtuvien saatavien maksamisen tapauksessa, jossa työnantaja tekee konkurssin tai on muuten maksukyvytön. Palkkaturva-asiat käsitellään ja ratkaistaan lähtökohtaisesti työnantajan kotipaikan ELY-keskuksessa. Palkkaturvan hakijana voi työntekijän lisäksi olla myös työntekijäjärjestö tai työnantajan konkurssipesä. Palkkaturvahakemus jätetään joko työ- ja elinkeinotoimistoon tai ELY-keskukseen. Saatavaa on haettava kolmen kuukauden kuluessa sen erääntymisestä. Palkkaturvan enimmäismäärä yhtä työntekijää kohden samalle työnantajalle tehdyn työn perusteella on 15 200 euroa.

Lisätietoja

Lakimies Miikka Nuorva, Keski-Suomen ELY-keskus, p. 0295 024 849


Alueellista tietoa