- Aktuellt
- Kungörelser och anmälningar
- Allmän anmälan om flyttning av fordon som lämnats på landsväg
- Planering av statens trafikleder - kungörelser
- De kungörelser, offentliga delgivningar och beslut inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser som är riksomfattande eller omfattar flera regioner
- Jobba hos oss
- RSS-feed
- Evenemang och utbildningar
- Anbudsförfrågningar och projektutlysningar
- Pressmeddelanden
- Tiedotteet 2021
- Pressmeddelanden 2020
- Pressmeddelanden 2019
- Pressmeddelanden 2018
- Pressmeddelanden 2017
- Pressmeddelanden 2016
- Pressmeddelanden 2015
- Pressmeddelanden 2014
- Pressmeddelanden 2013
- Pressmeddelanden arkiv
- Beställ meddelanden
- Aktuellt
- Nyheter 2025
- Nyheter 2024
- Nyheter 2023
- Nyheter 2018
- Nyheter 2022
- Nyheter 2021
- Nyheter 2020
- Nyheter 2019
- Nyheter 2017
- Nyheter 2016
- Nyheter 2015
- Nyheter 2014
- Nyheter 2013
- Nyhetsbrev
- Kommunikation
Regional information
Jordbrukarna har svarat snabbt på begäran om utredning av satellituppföljningen
Resultaten av begäran om utredning av satellituppföljningen syns nu för odlarna i Vipumobilen.
I år övervakar man för första gången med hjälp av satellitbilder att villkoren för åkerstöd följs. Med hjälp av bilderna granskas odlingen och växtlighetens utveckling. Om jordbrukaren vid ansökan om åkerstöd har uppgett uppgifter som strider mot de satellitbilder som tagits av åkerskiftet, får jordbrukaren en begäran om utredning.
Från och med mitten av augusti har begäran om utredning skickats till cirka 14 000 gårdar. Jordbrukarna kan svara på begäran om utredning genom att skicka ett foto av åkerskiftet via smarttelefonapplikationen Vipumobilen eller genom att ändra sin ansökan om åkerstöd i e-tjänsten Vipu.
Nästan alla svar på begäran om utredning har behandlats. Godkända svar visas i Vipumobilen i stängda begäranden om utredning. Det är sällsynt att man avslagit ett bildsvar.
Begäran om utredning av satellituppföljning grundar sig på analyser gjorda av artificiell intelligens. Livsmedelsverket utvecklar analyserna till exempel genom att jämföra resultaten med observationer som gjorts i terrängen. Terrängobservationer görs i huvudsak vid NTM-centralerna, men jordbrukarna kan också hjälpa till att förbättra analysresultatens noggrannhet och minska onödiga begäran om utredning.
Läs mer:
- Publiceringsdatum
- 2023-09-15