- Ajankohtaista
- Kuulutukset ja ilmoitukset
- Yleistiedoksiannot maantielle jätettyjen ajoneuvojen siirtämiseksi
- Valtion liikenneväylien suunnittelu - kuulutukset
- Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen valtakunnalliset ja useampaa aluetta koskevat kuulutukset, yleistiedoksiannot ja päätökset
- Meille töihin
- RSS-palvelu
- Tapahtumat ja koulutukset
- Tarjouspyynnöt ja haut
- Tiedotteet
- Tiedotteet 2021
- Tiedotteet 2020
- Tiedotteet 2019
- Tiedotteet 2018
- Tiedotteet 2017
- Tiedotteet 2016
- Tiedotteet 2015
- Tiedotteet 2014
- Tiedotteet 2013
- Tiedotearkisto
- Tilaa tiedotteita
- Uutiset
- Uutiset 2025
- Uutiset 2024
- Uutiset 2023
- Uutiset 2018
- Uutiset 2022
- Uutiset 2021
- Uutiset 2020
- Uutiset 2019
- Uutiset 2017
- Uutiset 2016
- Uutiset 2015
- Uutiset 2014
- Uutiset 2013
- Uutiskirjeet
- Viestintä
Tiedotearkisto
Tiedotearkistossa on vanhasta ely-keskus.fi-järjestelmästä siirretyt kaikkien virastojen tiedotteet (1.1.2010-16.4.2013). Näissä arkistotiedotteissa aluevalinta ja tiedotteissa olevat liitetiedostolinkit eivät toimi.
Suomalaiset kasvuyritykset menestyivät viime vuonna monissa mittelöissä. Suurin osa menestyneistä yrityksistä on Tekesin asiakkaita. Tämä on yksi osoitus Tekesin rahoituksen erittäin hyvästä osumatarkkuudesta.
"Pienellä satsauksella – Tekesin rahoitus on vain noin 3 prosenttia yritysten tutkimus- ja kehitystoiminnasta – olemme saaneet aikaan suuren vaikutuksen. Yli 80 prosenttia innovaatiotoiminnassaan onnistuneista Tekesin asiakkaista sanoo, että Tekesin rahoituksella on ollut merkittävä vaikutus menestykseen", Tekesin pääjohtaja Pekka Soini sanoo.
Tekesin asiakkaina oli viime vuonna noin 2 200 yritystä sekä kaikki yliopistot ja julkiset tutkimusorganisaatiot.
"Saimme 2 900 rahoitushakemusta ja 1 700 rahoitustunnustelua. Teimme 1 640 myönteistä rahoituspäätöstä yhteensä 570 miljoonalla eurolla. Rahoituksesta reilusti yli puolet kohdistui palveluihin, joiden merkitys tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnassa on entisestään kasvanut", Pekka Soini listaa lukuja viime vuodelta.
Pirkanmaalle myönnetyn rahoituksen määrä pysyi lähes ennallaan verrattuna vuoden 2011 lukuihin. Yrityksille myönnettiin 35,0 miljoonaa euroa ja tutkimusprojekteille 53,5 miljoonaa euroa. Kaiken kaikkiaan Tekes-rahoitusta myönnettiin vuonna 2012 pirkanmaalaiseen tutkimukseen ja tuotekehitykseen 88,5 miljoonaa euroa.
Yritysprojektien rahoituksesta 68 prosenttia kohdistui pienille ja keskisuurille yrityksille. Myös tämä osuus kasvoi merkittävästi edellisestä vuodesta.
Viime vuonna päättyneissä projekteissa syntyi kaikkiaan 1 260 uutta tai korvaavaa tuotetta, palvelua tai prosessia. Patentteja tai patenttihakemuksia syntyi lähes 1000. Pienten ja keskisuurten yritysten projektien tuloksena odotetaan 6,2 miljardin euron liikevaihtoa projektien tavoitevuonna.
Konkurssiin asetettujen asiakkaiden määrä kasvoi hieman edellisestä vuodesta, mutta on edelleen samassa suhteessa kuin konkurssien määrä Suomessa yleisesti.
"Jos ei tule floppeja, ei tule hittejä", Soini muistuttaa.
Tekesin toiminnan lähtökohta on innostaa asiakkaita uudistumaan. Uudistuminen on elintärkeää pysyäksemme kärjessä. Kannustamme asiakkaitamme kokeilemaan ketterästi erilaisia asioita. Samaa ketterien kokeilujen mallia noudatamme myös omassa toiminnassamme tänä vuonna", Pekka Soini sanoo.
Esimerkkejä Tekesin rahoittamien projektien tuloksista löytyy
Hankegalleriasta www.hankegalleria.fi/
ja Tekesin verkkosivulta www.tekes.fi/menestystarinat
Vuosikatsaus 2012 Tekesin sivuilla
Pirkanmaan osalta lisätietoja antaa teknologia-asiantuntija Mika Sievi-Korte puh. 0295 036 103.
- Julkaisupäivä
- 27.1.2013
- Luokitukset